Nedaleko Turnova, na pravém břehu řeky Jizery se nachází zámek Hrubý Rohozec. Původně zde stával gotický hrad, jeho podoba není známa.Doba vzniku hradu se odhaduje na přelom 13. – 14. století.
V letech 1513-1516 dochází za Johanky z Krajku a přispění jejího bratra Konráda z Krajku k přestavbě Rohozce na honosný pozdně gotický zámek. Od 16. století dochází ke stavebním přestavbám. Těmito úpravami nezůstává z původního hradu nic. Zámek již nepotřeboval obranné přístavby. Bašty, příkopy byly zrušeny a proměněny na zámeckou zahradu.


Roku 1534 zámek kupuje nejvyšší purkrabí Českého království Jan z Vartemberka. Roku 1543 po smrti svého otce zámek zdědil Adam z Vartemberka, jeden z významných účastníků stavovského odboje proti králi Ferdinandu I. V letech 1546-1547. Povstání bylo potlačeno a za účast v tomto odboji Adam z Vartemberka přichází o své velké panství i zámek Rohozec, který se stává majetkem Koruny.

V roce 1555 Adam z Vartemberka vykupuje Rohozec zpět. Po smrti Adama z Vartemerka dochází k létům majetkových sporů a soudních pří. 1593 Rohozec získává Karel z Vartemberka, za kterého začátkem roku 1600 dochází k další větší stavební úpravě Rohozce a to v renesančním slohu. Po jeho smrti opět nastává doba sporů mezi syny Janem Jiřím a Jindřichem. Nakonec zámek Rohozec získává z otcova děditctví Jan Jiří a bratr Jindřich Ota Hrubou Skálu.
Během stavovského povstání (1618-1620) byl Jan Jiří proti Ferdinandu II., a proto je po bělohorské porážce stavů roku 1622 odsouzen ke konfiskaci veškerého jmění a panství.
Rohozec kupuje roku 1623 Albrecht z Valdštejna, který je dává v léno svému plukovníkovi Mikuláši Desfoursovi z Mont a Athienville. Během jeho působnosti se od panství odděluje malý statek (Malý Rohozec) a pro zámek se vžívá postupně název Hrubý Rohozec.


Poslední větší stavební úprava zámku byla provedena ve slohu pseudogotickém roku 1822. Do roku 1945 zůstávají majiteli Desfoursové, po roce 1945 zámek Hrubý Rohozec spravuje stát.

Zajímavost: Proslulá zbrojnice byla z větší části přestěhována na zámek Frýdlant. V prostorách zámku je muzeem v Praze instalována výstava o vývoji nábytkových slohů od renesance po secesi. V zámeckém parku se nachází uměle vytvořená malá jeskyně.

Fotogalerie zámku Hrubý Rohozec

Otevřeno:
Duben (soboty, neděle, svátek) 9.00 – 16.00 hod.
Květen až Září (denně mimo pondělí) 9.00 – 17.00 hod.
Říjen (soboty, neděle, svátek) 9.00 – 16.00 hod.

Vstupné:
Malý Okruh: 45,-Kč, 35,-Kč (důchodci), 30,-Kč (děti)
Velký Okruh: 60,-Kč, 40,-Kč (důchodci), 35,-Kč (děti)

Doprava: Autem z Turnova na Železný Brod, vlakem do zastávky Dolánky nebo do Turnova a naučnou stezkou pěšky přibližně 2km.

Mapa a plánovač trasy: mapy.cz
Najít vlakové a autobusové spojení: jízdní řády
Další zajímavé odkazy: Zámek Hrubý Rohozec

2oo6 by Šwéd – bez záruky – Zpět na swedweb nebo obsah rubriky.