Severně od Klatov najdete v malebném městečku Švihov zachovalý stejnojmenný gotický vodní hrad.Ve 14.století na místě dnešního hradu stála tvrz, kterou nechal vybudovat s největší pravděpodobností Vilém ze Švihova. Jak důmyslné a kvalitní bylo vodní opevnění svědčí historický fakt, že pouhá stovka mužů posádky dokázala ochránit tvrz proti několika tisícové přesile husitských vojsk, celých patnáct dní. Bohužel nakonec došlo ke kapitulaci z důvodu vypuštění vodních příkopů vykopaným kanálem.

Roku 1480 nechal Půta Švihovský, nejvyšší sudí Království českého, tvrz rozbořit a vybudovat na tomto místě vodní hrad. I když se ukazuje, že stavba vodního hradu a současně velkého hradu Rabí je velká finanční zátěž i pro bohatého a mocného šlechtice, je hrad na Švihově dokončen ještě za Půtova života. Po jeho smrti dochází k rozdělení hradu mezi jeho dva syny, kteří provedli další úpravy a přestavby. Dochází k výstavbě dokonalého vnějšího opevnění. Hrad byl dokončen v roce 1530.


Koncem 16. století hrad získávají Černínové. Během třicetileté války hrad odolává tlaku na rozdíl od města, které bylo vypáleno Švédy. Horší časy nastávají nejen pro hrad Švihov, na základě výnosu císaře Ferdinanda III. měl být zbořen. Stavební materiál z části hradu byl použit při výstavbě nového města, ale díky zdržování demoličních prací a intervencích u dvora se Černínům podařilo část vnějšího opevnění a vnitřek hradu uchránit od zkázy.


Delší dobu hrad sloužil jako sýpka a k hospodářským účelům. Ještě několikrát se změnili majitelé, hrad chátral a až po roce 1930 ho získali zpět Černínové, kteří udělali několik důležitých záchranných prací. Černínové zůstávají majiteli do roku 1945.
V roce 1949 zahajuje stát důkladnou rekonstrukci, které v menším rozsahu pokračují dodnes.

Zajímavost: Na hradě se natáčelo několik pohádek, mimo jiné i Tři oříšky pro Popelku.

Fotogalerie vodního hradu Švihov

Otevřeno:
Duben a říjen: 09.00 – 15.00 (mimo pondělí)
Květen a září: 09.00 – 16.00 (mimo pondělí)
Červen – srpen: 09.00 – 17.00 (mimo pondělí)

Vstupné:
Okruh I : 70,- Kč
Okruh II : 60,- Kč

Okruh prohlídek:
Okruh I – Červená bašta – Parkánový dvůr – Sklepy – Vstupní síň – Pokoj paní hradu – Kaple – Taneční sál – Hodovní síň – Zbrojnic
Okruh II – Hejtmanská kancelář – Sklepy – Gotický sál – Arkáda pod kaplí – Strážnice – Fraucimor – Obranný parkán – Černá kuchyně

Délka prohlídek:
Okruh I : 70 minut
Okruh II : 60 minut

Doprava: Švihov se nachází přibližně 12 kilometrů severně od Klatov. Nejlepší autem nebo autobusovou linkou Plzeň – Švihov -Klatovy.

Mapa a plánovač trasy: mapy.cz
Najít vlakové a autobusové spojení: jízdní řády
Další zajímavé odkazy: Články Švihov

2oo6 by Šwéd – bez záruky – Zpět na swedweb nebo obsah rubriky.