Vodní hrad Budyně nad Ohří byl původně dřevěný.Majetek českých panovníků byl počátkem 13. století vystavěn z kamene ve slohu gotickém králem Přemyslem Otakarem I.. Roku 1336 jej král Jan Lucemburský prodal Zajícům z Hazmburku.

Ti si hrad rozšiřovali, zvelebovali a zpevňovali. Roku 1551 byl poškozen výbuchem střelného prachu. Roku 1613 koupili hrad Štenberkové. Roku 1631 vydrancován a vypálen Sasy a roku 1674 hrad koupili Dittrichsteinové. Roku 1759 vypálen Prusy. 1858 přešel hrad do majetku Herbersteinů kteří v letech 1900-1913 hrad opravili. Roku 1946 se stal majetkem města. Koná se zde mnoho kulturních akcí.
Na hradě se nachází muzeum a alchymistická dílna…

Fotogalerie vodního hradu Budyně nad Ohří

Zajímavost: Na vodním hradě Budyně nad Ohří se natáčel známý a oblíbený pohádkový seriál Arabela. Na několika málo amaterských fotografií jistě poznáte tváře nejen známých herců, ale i ministra kultury V.Jandáka..

Doprava : Z Prahy nejrychlejší doprava je autem směrem na Teplice a za Roudnicí nad Labem sjet na exit Budyně nad Ohří nebo vlakem do Kralup nad Vltavou a dále přes Vraňany a Straškov.

Mapa a plánovač trasy: mapy.cz
Najít spojení: jízdní řády
Další zajímavé odkazy: pamatky.com

2oo6 by Šwéd – bez záruky – Zpět na swedweb nebo obsah rubriky.