Jeden skvělý tip na výlet za hranice všedních dnů – nedobytná skalní pevnost Königstein.Skalní pevnost Königstein se nachází přibližně 15 km za hraničním přechodem Hřensko. Historie sahá do poloviny 13. století, rozloha pevnosti je necelých 10 hektarů s 2,5 kilometrovou délkou hradeb a překrásným výhledem do krajiny Sasko-českého Švýcarska.

Je několik možností jak se na Königstein vypravit… Cyklistické stezky jsou dobře značeny, udržovány, vedou podél Labe a větší část cesty je po rovině. Kdo by se chtěl vydat organizovaně, jistě se najde některá cestovní kancelář, která organizuje výlety na pevnost. Pokud dáte přednost romantické jízdě vlakem, doporučuji použít víkendovou jednodenní jízdenku SONE pro 2 dospělé osoby a 3 děti do 15-ti let za cenu 130,- kč (jízdenka platí ještě 30 km za hranice ČR). Podrobnosti o jízdenkách najdete na stránkách ČD.
My jsme použili nejen z časových, ale hlavně z nevypočitatelně se tvářícího počasí auto.


Cestou míjíme poblíž Ústí nad Labem v kopci hrad Střekov a dále pokračujeme přes Děčín na hraniční přechod Hřensko (věřím, že je to krásné městečko v ještě krásnější krajině, ale okolí hlavní silnice spíše připomínalo čínskou tržnici). Jednou z mála výhod Evropské unie je, že nemusíte mít stále při sobě pas, dnes už postačí občanka v kartičkovém formátu s omezenou platností.

Patnáctikilometrová cesta z hranic k pevnosti trvá asi půl hodiny, silnice se často zužuje v malé uličky s maximální rychlostí 30 km za hodinu, je zajímavé vidět jak řidiči automobilů dodržují rychlost, málokde se vám stane, že vás do kopce předjíždí motorkář na stroji Simson… Fotku nemám, než jsem stačil zareagovat, byl fuč.
Po deseti kilometrech přejíždíme most přes Labe, projedeme sérii zatáček a parkujeme na placeném parkovišti pro osobní auta pod pevností. Počítali jsme, že prohlídka bude trvat tak 2 hodiny, ale nepodařilo se nám koupit lístek na méně než hodiny 4.…nakonec jsme byli radi, protože jsme na pevnosti strávili 4,5 hodiny. Cena parkovacího lístku byla 3 eura.

Už na parkovišti se naskýtá krásný pohled na hlavní část pevnosti. Ukazatel nás navádí kamennou cestou k hlavní pokladně. Jsou dvě možnosti jak se dostat do pevnosti, výtahem, který je zabudován ve skále a doveze vás přímo do prostoru hradeb (pro starší, invalidy a lenivce), nebo po levé straně cestou k jedinému vchodu a dále přes dvě brány do objektu. Jelikož tento jediný vchod byl dobře střežen a měl několik zábran, pevnost nebyla nikdy dobyta.

U pokladny za osobu zaplatíte 5 euro a na rozdíl od některých hradů a zámků v Čechách zde už v celém objektu neplatíte žádné extra vstupy. Za dalších 2,5 eura si vypůjčujeme českého průvodce v digitální podobě a mapku. Všechny důležité objekty jsou označené číslicí, stačí jen namačkat číslo a ve sluchátkách se dozvíte v českém jazyce vše potřebné. Jediné co nás zaráží je, že jako zálohu musíme v pokladně nechat pas, což se mi zdá trošku nezákonné…někteří návštěvníci asi průvodce použili jako suvenýr… Docela mě překvapuje že ve všech objektech je možné fotit a to dokonce bez příplatku…


Teď se vydáváme cestou k hlavnímu vchodu. Procházíme velitelskou bránou, hradební bránou, medůzovou bránou a bránovou věží. Před námi se objevuje velká rozloha pevnosti. Nejdříve jdeme do budovy kde se nachází jedna z nejhlubších studní vytesaná do skály 157 metrů hluboká. Pokračujeme dále ve směru hodinových ručiček. Procházíme okolo staré kasárny, důstojnického kasina, pekařství k jeřábí plošině a vojenským kasárnám.
Nacházíme se na západní straně hradeb u rohu s věží, kanónem a pohledem na vstupní bránu. Pokračujeme prohlídkou skladu proviantu, dříve sloužil jako pivovar a z té doby se zachovalo několik sudů. Delší dobu se ve skladu nezdržujeme, neboť teplota v podzemních místnostech není příliš vysoká a pokračujeme parkem k posádkovému kostelu, který nese známky slovanského slohu. Než přejdeme na severní stranu hradeb, stačíme si dát odpočinek s malou sváčou…Foto není k náhledu.
Na severní straně se nachází Friedrichsburg. O několik metrů dále si stačíme na plošině dubu, který zde je nejvyšším bodem kraje (není bouřky, aby nedostal bleskem) dát kafe na prohřátí, není nejhorší počasí, ale léto vypadá jinak. Hradby jsou lemovány strážními věžemi, procházíme okolo mírového lazaretu a vcházíme do staré zbrojnice 31, kde se nachází výstava dobových zbraní. Opět se vracíme přes kasárny do klenotnice, prohlédneme velitelský hřebčín, zvěčníme se fotoaparátem a po třech a půl hodinách jsme zpět u hlavní budovy. Tam se fotit nesmí,n tak přejdeme do místního vězení, zvěčníme Georgenburg a Georgenbastion. Při zpáteční cestě projdeme okolo hladomorny, zastavíme se v muzeu světových válek a jsme na konci prohlídky.

Fotogalerie pevnosti Konigstein

Po čtyřech hodinách prohlídky pomalu sestupujeme k parkovišti, nasedáme a v aprílovém počasí míříme zpátky do Čech.Tak pokud nebudete vědět co s volným časem, doporučuji výlet na pevnost Königstein, zajímavé nejen pro dospělé, ale i pro děti, v objektech se nachází mnoho modelů, které jsou funkční… (po vhození 50 centů).
Celkový dojem a moje hodnocení:

Oddo(čím více hvězdiček, tím vyšší hodnocení)

2oo6 by Šwéd – bez záruky – Zpět na swedweb nebo obsah rubriky.