Město Litoměřice – jedno z nejstarších měst se nachází v oblasti Českého středohoří.Na uzemí města byl vystavěn Slovany raně středověký hrad. Roku 1057 zde byla založena kapitula a kostel sv. Štěpána, který byl v polovině 14.století přestavěn ve slohu gotickém.

V letech 1662-1663 původní stavba zbořena a roku 1670 dokončena (do dnešní podoby) nová katedrála. V blízkosti katedrály se nachází dům, kde žil a zemřel Karel Hynek Mácha.

Fotogalerie města Litoměřic

Z městských bran se nedochovala žádná, ale najdete zde část městských hradeb. Původní hradební systém a bašty byly vybudovány v gotickém stylu za vlády Karla IV. Jedna bašta sloužila jako vězeňská kaple (zde působil i lupič Václav Babinský jako ministrant) a druhá od 18. století jako vězení a mučírna.


V 16. století dochází k rozvoji města a to i k rozvoji renesančního stavitelství. V polovině 17. století dochází k obnově domů pobořených během třiceti-leté války ve stylu baroko.

Doporučuji si prohlédnout jedno z největších náměstí Čech, které dostalo tvar již okolo roku 1228 za Přemysla Otakara I.

Doprava: Autem z Prahy směrem na Teplice přes Terezín, vlakem z Prahy přes Lovosice nebo autobusovým spojem Praha-Litoměřice.

Mapa a plánovač trasy: mapy.cz
Najít vlakové a autobusové spojení: jízdní řády
Další zajímavé odkazy: info Litoměřice

2oo6 by Šwéd – bez záruky – Zpět na swedweb nebo obsah rubriky.