Většina z nás by jistě nejraději strávila zimu někde u moře, kde teplota neklesá pod dvacet stupňů celsia…Proto jsme se i my rozhodli uniknout nejen krutému, pošmournému zimnímu počasí, ale i předvánočnímu shonu. Prostě ježíšek-neježíšek, vidina krásného počasí, krásné přírody odblokovala i mou panickou hrůzu z létání (nikomu to neříkejte, ale můj oblíbený sport to nikdy nebude).


V Praze je nevlídné počasí a stále prší. A je to tady, už se nacházíme na palubě letadla, usedáme, hned kontroluji jestli se pod sedadlem nachází plovací vesta, v přední přihrádce nacházím pytlík (hned jsem pochopil k čemu slouží) a po instruktáži personálu, jak se zachovat „ kdyby „ startujeme. Čeká nás pětihodinový let, pokud svatý Kryštof bude nakloňen na naší stranu.Už po půl hodině ze mne opadá nervozita, nevím jestli to bylo krásnou slunečnou scenérií s výhledem na Alpy nebo tím, že se podával teplý oběd…


Po pěti hodinách přistáváme na jihu Kanárského ostrova Tenerife, kde nás vítá teplota okolo 23 stupňů. Vše probíhá v pořádku a hotelový autobus nás odváží na severní část ostrova do města Puerto de la Cruz.Tenerife svojí rozlohou 2054 kilometrů čtverečních patří mezi největší z Kanárských ostrovů. Ostrov věčného jara rozdělují dvě odlišná krajinná pásma – suchý jih a severní stranu vyznačující se vláhou, bohatou na přírodní krásu, kde se můžete koupat v Atlanském oceánu, ale i provozovat turistiku.
Během týdne jsme podnikli několik výletů po ostrově, které bych rád doporučil každému.

fotogalerie zajímavých míst Tenerife:

Puerto de la Cruz: letovisko na severní straně ostrova, najdete zde Play de Jardín (pláž z černého lávového písku), zoologicko-botanickou zahradu Loro Parque (thajská vesnička, unikátní sbírka papoušků, orchidárie, obrovské akvárium s podmořskou faunou a flórou, největší Dům tučňáků z celé Evropy a jsou zde k vidění i vystoupení delfínů) a Lago Martianez (soustavu bazénů s mořskou vodou).

Hlavní město Santa Cruz: Přístavní a průmyslové město na východním pobřeží.

Městečko Orotava: typické kanárskou architekturou a známé lidovými slavnostmi.

Masca: krásné údolí s nádhernou přírodou a malebným městečkem stejnojmenného jména. Kamenná vesnička se nachází v pohoří Teno a je jednou z nejstarších na ostrově. Vhodné pro pěší turistiku.

Národní park Caňadas tel Teide: národní park s nejvyšší horou Španělska Pico del Teide.

Sopka má úctyhodných 3.718 metrů a k poslednímu sopečnému výbuchu došlo roku 1909. Pokud by jste měli zájem navštívit kráter, použijte kabinkovou lanovou dráhu s převýšením 1.200 m. (cena jízdného 22 Euro), nebo pěší stezkou přibližně pět hodin chůze do kopce. Upozorňuji, pokud budete mít opravdu zájem navštívit kráter, musíte si nejprve dojet do hlavního města Santa Cruz na úřad pro povolení vstupu do zóny kráteru a to na den a hodinu. Není to nikterak obtížné, úředníci byli samá legrace (to, co chybí těm českým), stačilo ofotit pasy a bez poplatku, na počkání bylo povolení na světě. My jsme neměli asi nejšťastnější výběr na datum, protože v den výletu nahoře napadl sníh a lanová dráha byla celý den mimo provoz…Pod horou se nachází lávové pole, měsíční údolí kde se natáčel velkofilm Planeta opic.

Los Gigantes: na západním pobřeží ostrova se nachází turistické letovisko Los Gigantes. Okouzlí vás pohled na gigantické skály padající příkře do moře. Můžete odtud vyplout na výlet lodí za hejny delfínů a velryb.

OBECNÉ INFORMACE:

Tenerife je největším z Kanárských ostrovů a právem je označován za ostrov věčného jara.

Ostrov vznikl velkým sopečným výbuchem, který spojil původně tři samostatné menší ostrůvky. Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska a na Tenerife hraje nejvýznamnější hospodářskou roli turistický ruch a pěstování banánů.

Na Tenerife je možné platit pouze Eurem, obchody jsou otevřeny průměrně od 9:00-13:00 a 16:30-20:00 hod. Ceny se pohybují přibližně jako u nás v České Republice. Např. stolní voda (voda z vodovodní sítě není vhodná ke konzumaci) od 22 centů, mléko od 40 centů, bageta od 20 centů, pivo v plechu 12-ti stupňové v obchodech od 21 centů. V restauracích jsou ceny za jídlo o něco vyšší, káva okolo 1-1,50 Euro, místní pivo Dorada třetinka 1,10-1,70 Euro.

Pláže jsou černé z lávového písku. Výjimku tvoří pláž s bílím pískem Las Teresitas poblíž hlavního města Santa Cruz. Nejnavštěvovanější pláže Playa de Las Americas a Los Cristianos jsou vytvořeny smícháním saharského a sopečného písku. Na Tenerife se nachází jediná přírodní pláž poblíž El Modano.

Doprava po Tenerife: Je dobře zabezpečena autobusová doprava po celém ostrově. Jízdní řády všech linek lze získat na autobusovém nádraží v informacích (bezplatně) nebo ve většině hotelích na recepci.
Jízdní řády jsou po zdomácnění docela přehledné, jen je lépe na zastávce čekat o několik minut dříve…jízdní řád plus, minus pět minut…Jen cena za jízdné není známá, platili jsme za 40 km přibližně 4 Eura.

Druhou možností jak cestovat po ostrově je zapůjčit si auto. Na ostrově se nachází mnoho půjčoven, proto je nutno dobře vybírat a hlavně dávat pozor, zda ve smlouvě je veškeré pojištění, pozor u některých smluv se stáváte spoluúčastníkem na škodě. Ceny za půjčení se pohybují okolo 30 Euro na den, nebo 60 Euro na tři dny za vozidla střední třídy. Cena benzínu Natural 95 za naší návštěvy se pohybovala 0,75Eura (asi 20 Kč) za litr.
Všechny ceny zde uvedené, byly platné koncem roku 2005.

Ať je léto nebo zima, návštěvu Tenerife vřele doporučuji. Pokud se tímto směrem opět vydám, upřednostním severní část ostrova pro svou přírodní krásu.

Doprava: Letecky z Prahy bez mezipřistání přibližně pět hodin letu, 4000 km. Kanárské ostrovy najdete na mapě v Atlantském oceánu poblíž Maroka.

Další zajímavé odkazy: Cesty

Upozorňuji, že stejně jako v ostatních článcích, slova nebo věty podtržené obsahují odkaz na fotografie.

2oo6 by Šwéd – bez záruky – Zpět na swedweb nebo obsah rubriky.