První polovina 15. století pro Křivoklát nebyla zrovna šťastná doba, roku 1422 postihuje hrad katastrofální požár a později dobývání husitskými a katolickými vojsky.Gotický hrad českých králů byl založen koncem období vlády Přemysla Otakara I. uprostřed Křivoklátských lesů. Začátkem 14. století hrad vyhořel a pomalu chátral. Až za vlády Václava IV. se opět Křivoklát stává, po celkové přestavbě, jedním z nejhezčích hradů.

První polovina 15. století pro Křivoklát nebyla zrovna šťastná doba, roku 1422 postihuje hrad katastrofální požár a později dobývání husitskými a katolickými vojsky.Teprve ve druhé polovině století nastává rozkvět hradu za vlády Vladislava Jagelonského, ale jako by se historie stále opakovala, roku 1643 hrad dostává velkou ránu dalším požárem, který přináší pro Křivoklát postupný úpadek.

Počátkem 20. století se Furstenberkové pokoušejí o záchranu a 1929 prodávají majetek Československému státu.


Pomník Karla Egona II. z Furstenberku nechali postavit v letech 1858-1860 úředníci a zaměstnanci křivoklátského panství jako výraz úcty.

Zajímavost: Na hradě byl vězněn alchymista Edward Kelly.

Fotogalerie hradu Křivoklát

Otevřeno:
Březen, listopad, prosinec . . . 9 – 15 . . so a ne
Duben, říjen . . . 9 – 15
Květen, září . . . 9 – 16
Červen – Srpen . . . 9 – 17

Doprava: Autem z Prahy na Hostivice, Unhošť, Bratronice, Zbečno a Křivoklát. Vlakem z Prahy hlavního nádraží do Berouna a dále po přestupu na Křivoklát (přibližně 2 hodiny cesty).

Mapa a plánovač trasy: mapy.cz
Najít vlakové a autobusové spojení: jízdní řády
Další zajímavý odkaz: czechtravels

2oo6 by Šwéd – bez záruky – Zpět na swedweb nebo obsah rubriky.